הסכמים
יחסי ממון
עסקים
צוואות
גירושין
זולו
זולו קניות תיירות מחשבונים משחקים דיגדוגים מילון סיפור מתכונים הורים לימודים
בית הספר להורים
שייכות, שיתוף, עידוד, גבולות, אווירה משפחתית - ארגז הכלים לחיזוק התא המשפחתי
דוגמאות הסכמים משפטיים - יחסי ממון - צוואות
הזמנה און ליין באינטרנט - contracts.co.il
מאגר דוגמאות הסכמים משפטיים בתחומים שונים
 
אושר / מאת: דיוגינס טל
אין דרך אל האושר, האושר הוא הדרך
לחץ הוא דבר מאוד אישי: באותו מצב בדיוק נראה שילד אחד נלחץ והשני לגמרי לא

מהו אושר ?

האושר הוא תחושת שמחה ושביעות רצון (לפרק זמן מוגבל) אשר נובעת מסיפוק עקב מימוש מטרה עצמית. אריסטו הגדיר אושרו של האדם :

"לממש את כשרונו יהא זה אשר יהא הרי זה אושרו של האדם".

 

אושר הוא אחד מסוגי הרגשות החיוביים - סוג של רגש, המבטא את מצבו הנפשי והמנטאלי של האדם שמקורו בהנאה וסיפוק. האושר מתאפיין בהרגשה חזקה של שמחת חיים ולו סממנים פנימיים, כמו תחושות של התלהבות, רוגע ותקווה וסימנים חיצוניים, כמו חיוך, צחוק או שמחה. מצב של אושר כולל הרגשה טובה, בריאות, ביטחון, תענוג, שביעות רצון, שלוות נפש ואהבה. ניתן גם לתאר אושר כמצב של היעדר סבל, דיכאון, שכול, חרדה וכאב.

מחקרים עדכניים מצאו כי יש מקומות מיוחדים הפעילים במוח כשאדם מרגיש רגש חיובי ומקומות אחרים הפעילים בזמן רגש שלילי. מקומות אלו פעילים אפילו אצל תינוקות בני שנה כשמראים להם פרצוף מחייך וכועס, בהתאמה.

 

סוגים ורמות שונות של אושר - סוגי אושר אחרים

יש רמות וסוגים שונים של אושר. עוצמת האושר תלויה בתחושה הסובייקטיבית בה אדם מודע להרגשתו ומייחס לה את רגע השיא מול מצב אפשרי של שפל. לכן תחושת הדיכאון היא בדיוק התחושה הניגודית לתחושת האושר. 

אושר הוא אינטרפטציה אישית מושכלת אשר אדם עובר וכתוצאה ממנה הוא מגדיר את הוויתו הרגעית כ"מאושר". לבני אדם תפיסה יחסית שונה בערכים, בסולם הישגים, במטרות שונות שהם מציבים לעצמם ומכאן  אושר לעולם יהיה סוג של רגש סובייקטיבי יחסי של החווה אותו.( דיוגינס)

 

 

מה אומרים פילוסופים על אושר ?

הרמב"ם - סוד האושר והסיפוק נימצאים בליבו של האדם

 

ג'ון סטיוארט מיל - האושר הוא המטרה העליונה של האדם.

 

דיוגינס טל -  1. אין דרך אל האושר. האושר הוא הדרך

                   2. אושר הוא מצב תחושת שיא בשלמות נפשית

                   3. האושר הוא האוצר הרוחני שלך

 

אריסטו - אושר הוא הסתפקות

 

גיום דה שולייה - אדם חופשי ומאושר הוא זה שלעולם אינו עושה אלא מה

שהוא רוצה, ורוצה מה שהוא עושה

 

ניטשה - האושר הוא ההרגשה שעוצמתה צומחת שגוברים על מכשול

 

ז'וזפאן סולרי - כל אושר שהיד אינה יכולה להשיגו נשאר בגדר חלום

 

אוסקר ווילד - אושרו של אדם תלוי באנשים שלא התחתן עימם

 

עוצמת האושר ואורך זמן תחושת האושר

הצלחות אישיות שונות כמו גם הצלחות שבאות מבחוץ (כמו מציאת אהבה), מגוונות מאוד באורך האושר שנובע מהם, כמו גם בעומקו. הדוגמאות רבות הן. אבל מחקר מעניין ראוי לציון. כאשר נתנו לאנשים לבחור בין ממתק (=רע לבריאות והנאה מיידת) לבין הימנעות, הרי שתחושת ההנאה מאכילת הממתק הייתה חזקה יותר אבל קצרת מועד. ואילו התחושה הטובה הנלוית להתאפקות מהממתק, הייתה פחות חזקה, אבל נמשכה יותר זמן.

 

גורמי האושר - עושר לא בהכרח מביא אושר

מחקרים רבים נערכו למצוא את הדברים שגורמים לאושר. בין הממצאים הבולטים: כסף מביא פחות אושר ממה שנהוג לחשוב, על כך אמרו חז"ל: מרבה נכסים מרבה דאגות.  או ליתר דיוק בפרקי אבות, פרק ב, משנה ז: " הוא [הלל] היה אומר: מרבה בשר מרבה רמה, מרבה נכסים מרבה דאגה, מרבה נשים מרבה כשפים, מרבה שפחות מרבה זמה, מרבה עבדים מרבה גזל".  ואם נוסיף על כל כי סיפוק התאווה של אדם עשיר היא מקור אושרו – אדם זה יהיה מעט פעמים מאושר בחייו  כי "אין אדם מת וחצי תאותו בידו"

(קהלת רבה פ"א א, יג ד"ה ונתתי) , כך שכבר חכמינו זיכרונם לברכה ראו בעושר שהוא לרעת האדם ולא כגורם המייצר אושר. הוסיפו על כך את האמרה: "איזהו עשיר? - השמח בחלקו" (מסכת אבות, ד פסוק א) קל וחומר אושר הוא המקור לעושר ולא ההיפך, שנאמר "יגיע כפיך, כי תאכל; אשריך, וטוב לך" (תהילים קכח,ב).

 

בפשט של ימנו: עלייה מעבר לרמת הכנסה המספקת את צרכיו הבסיסים והשוטפים של האדם, כמעט אינה מעלה את רמת אושרו. עשרי הדור וצאצאיהם: שרי אריסון, ביל גייטס, וורן באפט, אינם בהכרח מאושרים יותר מאדם ממוצע מן הישוב. למרות שבכל רמת הכנסה ה"עשירים יותר" מאושרים מעט יותר. הסיבה המרכזית היא שמה שקובע אינו רמת ההכנסה, אלא רמת ההכנסה היחסית ביחס לאחרים. ז"א מיקומו של האדם בטבלת השכר המקובלת בסביבתו. על כך אמר, וורן באפט, אחד האנשים העשירים ביותר בעולם: "לא חייבים להיות עשיר כדי להיות מאושר.. גם אני שותה לפעמים קולה וישן במיטה".

 

אושר כשיטת טיפול - באמצעות פסיכולוגיה חיובית

בשנים האחרונות עולה המודעות אצל פסיכולוגים להתמקד דווקא באיך לגרום לבני אדם להיות יותר מאושרים, כלומר: לא רק למנוע דיכאון אלא, איך לעורר שמחה או אושר. פסיכולוגיה חיובית הידועה כמלמדת את המטופל לראות את "החצי הכוס המלאה" ולהתעלם מחצי הכוס הריקה, ליהנות ממה שקיים, להעריך את הקיים ולא לראותו כמובן מאליו.

 

אושר בתורה - אושר ביהדות

בתנ"ך המילה אושר נובעת מהמילה אישור, ופירושה שהאדם חש שיש אישור לפעולותיו ומעשיו, והוא נטול ספקות. לדוגמה משמש הפסוק בחומש בראשית (פרשת ויצא) "באושרי כי אישרוני בנות" שפירושו שלאה הרגישה מאושרת משום שהיא קיבלה אישור מהבנות שהיא אכן אישה הגונה.

 

במצטרף על כך ספר תהילים פותח בפסוק מהותי ביותר בכל הקשור לאושר כמקור של שלמות והגינות, שם במזמור א, פסוק א: "אשרי האיש אשר לא הלך בעצת רשעים ובדרך חטאים לא עמד ובמושב לצים לא ישב"

 

מכאן מתגלה כי בחלק בסיסי ובלתי נפרד מיסודות האושר ביהדות מסתתרת ההנחה שמרכיביו של האושר הם המקורות לשלמות והגינות והם הגורמים לאדם להרגיש שיש אישור לפעולותיו ואישיותו באופן של שלמות נפשית ערכית.

 

 

משפטים - ציטוטים - פתגמים בנושא אושר
הורים וילדים - מאמרים:
שרון טל : הקדמה  מהי הציפיה מילדנו  - המפתח להבנת ההתנהגות  - הרגשת שייכות  - שיתוף, התייעצות בקשת עזרה  - מהו עידוד? איך מעודדים? מי זקוק לעידוד? ההבדל בין דברי עידוד לדברי שבח, עקרונות העידוד - איך מעודדים הלכה למעשה  - חוקים - גבולות, היכן לשים את הגבול?  - אווירה משפחתית  - שיטות חינוך שגויות - פינוק  - שיטות חינוך שגויות - הגנת יתר  - שיטות חינוך שגויות - ציפיות גבוהו ולחץ הורי  - שיטות חינוך שגויות ביקורת  - מהו אושר?  הורים
רונית דובדבני :   אמא ודני הלכו לים   לחץ בלימודים   הערצה   אהבה וחברות   השמן והרזה   מלכת הכיתה   תחרותיות   דמוקרטיה במשפחה   התפתחות מינית   פרסומות וטלויזיה   אופנה ומותגים   השונה והאחר   אלימות   ליקויי למידה   משפחות מיוחדות   התמודדות עם פחד   יחסי אחים   מאבקי כוח במשפחה   משפחה עם חזון   חוגים לילדים   יחסי הורים - גננת - מורה
ד"ר נאוה וולפסון :   הורים בוחרים גן   רשיון להורות   הורים מארגנים לוחות זמנים   הורים משווים בין תינוקות   הורים שואלים
פרומה קופפר :   גיל השנתיים הנוראיות   החופש הגדול הגיע   אבא ואמא מחנכים בע"מ   אמא מודרנית במאה ה20   השפעת העולם הפוסט מודרני   אווירה משפחתית   צרכים ודרישות   חוקים וגבולות   פעולות חיים   קריטריונים לאדם בוגר   20 כללים שכדאי להורים לדעת   מילות סיכום להורים
גדי רוזן :   מרד נעורים   חינוך לעצמאות ולאחריות   ילדי גירושין
שרון מור :   מוכנות לכיתה א   מוכנות לכיתה א' - תחושות
ורד זיו : לקראת כיתה א  מדוע מת הפרפר?  עידוד
אילת שלו : לתינוק יש גזים? יש מה לעשות!   תופעת גזים אצל תינוקות יונקים
 מדריך להורים - מדריך הריון ולידה   בחירת שם לתינוק   עריכת צוואה   בית ספר להורים
הורים
 
הקדמה
 
אינדקס הורים
 
ציפיה
מהי הציפיה מילדנו?
התנהגות
המפתח להבנת ההתנהגות
שייכות
הרגשת שייכות
שיתוף
שיתוף התייעצות ובקשת עזרה
עידוד
מעגל הקסמים של האופטימיות
גבולות
וקים וגבולות
אווירה משפחתית
 
שיטות חינוך שגויות
פינוק
הגנת יתר
ציפיות גבוהות
ביקורת
 
סיפורי חוכמת חיים
עצות לאמא ולאבא
כוחן של מילים
ילדים לומדים
תכנון זמן
תעודה
התייחסות לציונים
ביקורת
מצרך נדיר
 
משמעות השם
 
מאמרים
 
הורים ראשי
זולו  מחשבונים  רכישת דירה  מקרקעין  מתגייסים  צילום חליל  פסנתר  גיטרה  קניונים  יהדות  עיצוב הבית  צדק חברתי  כתוב לנו 
© All Right Reserved - Zooloo Portal Copyrights (c) TalTek 1998-2015 פרסום בזולו