הסכמים
יחסי ממון
עסקים
צוואות
גירושין
זולו
זולו קניות תיירות מחשבונים משחקים דיגדוגים מילון סיפור מתכונים הורים לימודים
בית הספר להורים
שייכות, שיתוף, עידוד, גבולות, אווירה משפחתית - ארגז הכלים לחיזוק התא המשפחתי
דוגמאות הסכמים משפטיים - יחסי ממון - צוואות
הזמנה און ליין באינטרנט - contracts.co.il
מאגר דוגמאות הסכמים משפטיים בתחומים שונים
 
מלכת הכיתה
אין מלך או מלכה בלי נתינים
מאת רונית דובדבני מנחה , מרצה מכשירת מנחים לעבודה קבוצתית עם הורים וסופרויזירית במכון אדלר
רונית דובדבני :   אמא ודני הלכו לים   לחץ בלימודים   הערצה   אהבה וחברות   השמן והרזה   מלכת הכיתה   תחרותיות   דמוקרטיה במשפחה   התפתחות מינית   פרסומות וטלויזיה   אופנה ומותגים   השונה והאחר   אלימות   ליקויי למידה   משפחות מיוחדות   התמודדות עם פחד   יחסי אחים   מאבקי כוח במשפחה   משפחה עם חזון   חוגים לילדים   יחסי הורים - גננת - מורה

לחץ הוא דבר מאוד אישי: באותו מצב בדיוק נראה שילד אחד נלחץ והשני לגמרי לא

מלך ומלכת הכיתה הן דמויות שנמצאות כמעט בכל כיתה, בכל דור ובתרבויות שונות. שאלו את הוריכם מי זו או זה היה אצלם ומיד הם יאמרו לכם. גם הם זוכרים את השמות וזה לא במקרה שזוכרים.

זהו מצב של בניית סדר חברתי מקומי, בדרך כלל בכיתה או בשכבה. ארגון היררכיה בתוך חבורה של ילדים, הגדרה שבה מסומנים המלכה/המלך המקובלים ואלו שאינם מקובלים.

הגדרה זו מסמנת שווים יותר ושווים פחות בכיתה, כאשר המגדירים משתמשים באמצעות הגדרתם את האחרים כ"פחות מקובלים" כדי להעלות את עצמם. זוהי בעצם הגדרה של אלו שיש להם רצון להעלות את עצמם ואין לה כל אחיזה בשום מציאות .

מלכת הכיתה/ השכבה היא זו שבדרך כלל זו שמשקיעה בעצמה בחיצוניות, עושה "שופינג" ברצינות. היא לא צריכה להיות תלמידה טובה ובדרך כלל זה בלתי אפשרי שתלמידה טובה תהיה מלכת הכיתה כי אז היא "חְנוּנִית". עדיף שתעשה כמה שיותר דברים "נגד" עולם המבוגרים הממסדי.

היווצרות המלך והמלכה מתרחשת באופן סמוי. אין " הכתרה" אך כולם יודעים.

כתוצאה מהמלך והמלכה נוצרות קבוצות של תומכים שהם החברים הטובים של המלך והמלכה והם ניזונים מכוחם. אלו שאינם בקבוצות אלו, משמיצים אותם ויש להם בעיה של מקום בחברה.

הילדים אינם מעזים לפתוח את הפה לגמרי על המלך והמלכה. יש פה עניין של מאבקי כוח ושליטה. במיוחד כשהמלכים מרשים לעצמם להפריע. אבל חשוב לזכור: אין מלך בלי נתינים. בעצם, את הכוח שואב המלך מהילדים הנענים/נשמעים לו, הם אלו שבונים את כוחו והוא תלוי בהם - לא הם תלויים בו לאישור מעמדם החברתי.

הכוח של המלך גורם לאחרים לפעול לפי רצונו ולא לפי המציאות למשל: אם המלכה אמרה שהילד הזה טעה בתשובתו, למרות שהוא צדק, כולם יגידו שהוא טועה .

יש מצב בו המלכה/מלך מאבדים את מלכותם וגם זה מתרחש כתהליך סמוי, אבל זה ברור לכולם.

כאשר זה קורה, המלך/ה מרגיש/ה שנאה וכעס על "יורש העצר". קורים מקרים, שבהם אחד ה"נתינים" מנסה להפוך למלך הכיתה, ובדרך כלל ניסיונות כאלה, "מרידות במלך", מסוג זה הן בולטות לעין ונראות ממש פתטיות.

כאשר ילדים מקבלים באופן בלתי מעורער את המבנה החברתי הזה, יש  לילד בודד קושי רב. זה ללכת נגד הזרם ונגד הקוד החברתי בכיתה. המחיר כבד מדי, כמעט בלתי אפשרי מבחינת הילד. החברה קשוחה ביותר. בנושא  הזה חשוב לזכור, להזכיר לאחרים ולשנן:

1.      חלוקת כוחות של מלך, מלכה וחבורות פנים כיתתיות היא ביטוי למאבקי שליטה פנימיים ומצומצמים ואין להם כל אחיזה בעולם החיצוני.

2.      אין מלך בלי נתינים - המלך תלוי בכם ולא אתם בו.

3.      כדאי ללמוד להמליל (לומר במילים) את תחושותינו ולהשמיען במסר "אני": "אני לא חושב שאני פחות טוב ממך ואני לא מקבל/ מסכים שתקבע לי".

 

 

הורים וילדים - מאמרים:
שרון טל : הקדמה  מהי הציפיה מילדנו  - המפתח להבנת ההתנהגות  - הרגשת שייכות  - שיתוף, התייעצות בקשת עזרה  - מהו עידוד? איך מעודדים? מי זקוק לעידוד? ההבדל בין דברי עידוד לדברי שבח, עקרונות העידוד - איך מעודדים הלכה למעשה  - חוקים - גבולות, היכן לשים את הגבול?  - אווירה משפחתית  - שיטות חינוך שגויות - פינוק  - שיטות חינוך שגויות - הגנת יתר  - שיטות חינוך שגויות - ציפיות גבוהו ולחץ הורי  - שיטות חינוך שגויות ביקורת  - מהו אושר?  הורים
רונית דובדבני :   אמא ודני הלכו לים   לחץ בלימודים   הערצה   אהבה וחברות   השמן והרזה   מלכת הכיתה   תחרותיות   דמוקרטיה במשפחה   התפתחות מינית   פרסומות וטלויזיה   אופנה ומותגים   השונה והאחר   אלימות   ליקויי למידה   משפחות מיוחדות   התמודדות עם פחד   יחסי אחים   מאבקי כוח במשפחה   משפחה עם חזון   חוגים לילדים   יחסי הורים - גננת - מורה
ד"ר נאוה וולפסון :   הורים בוחרים גן   רשיון להורות   הורים מארגנים לוחות זמנים   הורים משווים בין תינוקות   הורים שואלים
פרומה קופפר :   גיל השנתיים הנוראיות   החופש הגדול הגיע   אבא ואמא מחנכים בע"מ   אמא מודרנית במאה ה20   השפעת העולם הפוסט מודרני   אווירה משפחתית   צרכים ודרישות   חוקים וגבולות   פעולות חיים   קריטריונים לאדם בוגר   20 כללים שכדאי להורים לדעת   מילות סיכום להורים
גדי רוזן :   מרד נעורים   חינוך לעצמאות ולאחריות   ילדי גירושין
שרון מור :   מוכנות לכיתה א   מוכנות לכיתה א' - תחושות
ורד זיו : לקראת כיתה א  מדוע מת הפרפר?  עידוד
אילת שלו : לתינוק יש גזים? יש מה לעשות!   תופעת גזים אצל תינוקות יונקים
 מדריך להורים - מדריך הריון ולידה   בחירת שם לתינוק   עריכת צוואה   בית ספר להורים
הורים
 
הקדמה
 
אינדקס הורים
 
ציפיה
מהי הציפיה מילדנו?
התנהגות
המפתח להבנת ההתנהגות
שייכות
הרגשת שייכות
שיתוף
שיתוף התייעצות ובקשת עזרה
עידוד
מעגל הקסמים של האופטימיות
גבולות
וקים וגבולות
אווירה משפחתית
 
שיטות חינוך שגויות
פינוק
הגנת יתר
ציפיות גבוהות
ביקורת
 
סיפורי חוכמת חיים
עצות לאמא ולאבא
כוחן של מילים
ילדים לומדים
תכנון זמן
תעודה
התייחסות לציונים
ביקורת
מצרך נדיר
 
משמעות השם
 
מאמרים
 
הורים ראשי
זולו  מחשבונים  רכישת דירה  מקרקעין  מתגייסים  צילום חליל  פסנתר  גיטרה  קניונים  יהדות  עיצוב הבית  צדק חברתי  כתוב לנו 
© All Right Reserved - Zooloo Portal Copyrights (c) TalTek 1998-2015 פרסום בזולו