קמרה אובסקורה - המודל הנפוץ ביותר להסבר פעולת העין האנושית
צילום: דיוגינס
דיאגרמה של קמרה אובסקורה


קָמֶרָה אוֹבסְקוּרָה בלטינית: Camera Obscura - לִשְכָה אֲפֵלָה

הגילוי הראשון - הבסיס למצלמה
הקופסא השחורה הידועה בשם קמרה אובסקורה (Camera - חדר Obscura - חושך) הייתה למעשה הבסיס הראשוני ליצירת המצלמה שאנו מכירים היום. עקרון הפעולה של קמרה אובסקורה התגלה לפני למעלה מאלפיים שנה. האזכור המוקדם ביותר נמצא אצל הפילוסוף הסיני מו (במאה ה - 5 לפנה"ס). הוא גילה דמות הפוכה הנוצרת באמצעות חור קטן בקיר בתוך חדר חשוך לגמרי. במאה ה 3 לפנה"ס אריסטו יצר את אותו האפקט באמצעות קופסא עם חור קטן בדופן. באותה התקופה לא הייתה עדיין דרך ליצור מהדמות תמונה הניתנת לאחסון - פרט לציורה.
השימושים הראשונים בקמרה אובסקורה
קמרה אובסקורה שימשה מאז המצאתה ככלי עזר לציירים, כאלמנט בידורי, וכנדבך מרכזי בהתפתחות הצילום. בנוסף, נעשה בה שימוש מדעי לצורך תצפיות על השמש, לצורך מחקרים באופטיקה ולצורך הבנת מנגנון הפעולה של העין.

המצלמה הראשונה בהסטוריה - שכלול הקופסא וקיבוע תמונה
במאה ה 17 הפילוסוף אייזק ניוטון החליף את החור בקופסא לעדשות הזכוכית באיכות גבוהה. הרעיון לקבע את הדמות שמוקרנת על הדופן האחורית של הקמרה אובסקורה יצר למעשה את הבסיס לצילום הראשון. בשנת 1827 הצליח הממציא הצרפתי ניספור נייפס לקבע לראשונה את הדמות שנוצרה בעזרת קמרה אובסקורה, ולייצר את תצלומו המפורסם נוף מחלון בלה-גרא – המוכר כיום כתצלום הראשון בהיסטוריה, החשיפה נמשכה מעל 8 שעות. בשנת 1833 מת נייפס משבץ לב, ודאגר המשיך לפתח את טכניקת הצילום, אך הסב את שמה לדאגרוטיפ, על-שמו. דאגר הצליח לייצר בעזרת הקמרה אובסקורה דימויים חדים ומפורטים על גבי לוחות מתכת שעברו אידוי בחומרים רגישים לאור, ואף עלה בידו לקצר מאוד את זמן החשיפה (למספר דקות). בשנת 1839 קנתה ממשלת צרפת את זכויות הפטנט על ההמצאת שמירת התמונה מדאגר ומיורשיו של נייפס, ובמחווה אצילית שחררה את הידע לשימוש חופשי בציבור. יום פרסום הנוסחה לייצירת דאגרוטיפים בעזרת הקמרה אובסקורה נחשב עד היום ליום שבו הומצא הצילום.

המצלמות המודרניות
A digital camera is still composed of a lens, a dark box, and film

מפליא לדעת שאפילו המצלמות הדיגיטליות האחרונות פועלות על עקרון דומה כמו המצלמה הקדמונית. האור עובר דרך העדשה, אל המצלמה החושפת את הסרט ונחשו מה? התוצאה הסופית היא התצלום! אז מה השתנה? המהפכה האחרונה בצילום היא פיתוח חיישנים אלקטרונים ללכידת התצלום והמצאה של "הסרט הדיגיטלי". החלפת סרט פלסטי מיושן, בהתקני זיכרון מחשב לשימוש חוזר, התוצאה היא צילום מודרני זול ויותר ידידותי לסביבה.

התמונה הראשונה בעולם שתועדה
התמונה הראשונה בעולם שתועדה


אפקטים בצילום
מצלמות
עדשות
טיפים ועוד