מצלמות רפלקס - סוגי עדשות
צילום: דיוגינס
עדשה למצלמת רפלקס
התאמת העדשה למצלמה
לכל מצלמה יש עדשות המתאימות לה הן בחיבור בין העדשה לבין המצלמה והן בתאימות היצרן. עדשה שאינה תואמת תהיה חסרת ערך למצלמה שברשותכם ולכן חשוב מאוד לבדוק לפני רכישת העדשה - את תאימות העדשה למצלמה, ואת תאימות העדשה לצרכים שלכם כגון: אורך המוקד, מרחק פוקוס מינימלי, מפתח עדשה מירבי, מייצב תמונה, פוקוס אוטומטי וכדומה.

הבסיס להבנת איזה עדשה טובה לך הוא אורך המוקד שלה - פוקוס
מהו אורך המוקד? - כאשר קרני אור עוברות בניצב למישור עדשה קמורה, הן נשברות ומתכנסות לתוך נקודה אחת הנקראת "מוקד" או בלעז "פוקוס". מרחק נקודה זו ממרכז העדשה הוא "אורך המוקד", והוא שונה בכל עדשה (בעדשות זום ניתן לשנות את אורך המוקד). למעשה אורך מוקד העדשה הוא המרחק בין העדשה לאובייקט אותו מעוניינים לצלם ככל שגדל אורך הזוית של העדשה כך קטן אורך המוקד. על מנת ליצור את התמונה, המצלמה ממקדת את קרני האור המוחזרות מהעצם המצולם אל מישור המוקד הנמצא בתוך המצלמה. עם הזמן, התפתחו עדשות יעילות המבוססות על שבירת האור והמאפשרות לקבל תמונה חדה במרחקים שונים מהעצם המצולם ולחשוף את מישור הצילום לחלק ניכר מהאור המגיע למצלמה.

עדשות רחבות זוית
עדשות רחבות זוית
עדשות בעלות זוית ראיה גדולה 62-100 מעלות אורך המוקד 10 מ"מ עד 35 מ"מ. עדשות אלו מתאימות בעיקר לצילומי נוף, או צילומי חדרי פנים - במיוחד שאנו מעוניינים לכלול כמה שיותר פרטים בפריים התמונה. לדוגמא: צילומים של מעצבי פנים יצולמו עם עדשות רחבות זוית כדי לא לפספס חלילה חלק מעבודת העיצוב בפריים אחד.

עדשות סטנדרטיות
עדשות סטנדרטיות
עדשות אלו מוגדרות עדשות 50 מ"מ והן בעלות זוית של 46 מעלות - זוית ראיה דומה לזוית הראיה של עין אנושית. עדשות אלו מתאימות למגוון רחב של צילומים - בדר"כ מסופקות בערכת קיט יחד עם מצלמת הרפלקס הראשונה. מהר מאוד כל צלם חובב, יבחין כי עדשה סטנדרטית לא תספק לו את הסחורה ולכן מומלץ להתחיל ע עדשות זום רחב 18-100 מ"מ או אף 18-200 מ"מ.

עדשות ארוכות מוקד
עדשות ארוכות מוקד
עדשות ארוכות מוקד מוגדרות כעדשות בעלות זוית ראיה קטנה מתחת ל 28 מעלות ומעל 80 מ"מ. עדשות אלו מתאימות לצילומי תקריב של אובייקטים מרוחקים מספר מטרים ומעלה מנקודת הצילום, לפי אורך המוקד.

עדשות זום רחב
עדשות זום רחב
עדשות זום הן עדשות בעלות אורך מוקד משתנה. למשל עם עדשה 18-200 מ"מ, נוכל לצלם מגוון רחב של צילומים - גם צילומי נוף בזוית רחבה (18מ"מ) וגם צילומי תקריב בזוית צרה (200 מ"מ). על עדשות זום קיימת טבעת מיקוד המאפשרת שינוי אורך המוקד ובכך לחדד את הפוקוס.

עדשות זום צר

עדשות זום צר - עדשות טלפוטו
עדשות בעלות אורך מוקד משתנה ומתחילות בזוית צרה יחסית 70-300 , עדשה אידיאלית לצילום ארועי ספורט ופרוטרטים מרחוק.

פילטרים לעדשות
קיימים מגוון רחב של פילטרים המסייעים ביצירת אפקטים מיוחדים, כגון פילטרים בצבעים, פילטרים מקטבים ופילטר UV.

עדשות עם מייצב תמונה
מייצב תמונה מסייע במניעת טשטוש התמונה מרעידות ביד האוחזת במצלמה הנובעים בעיקר מזמני פתיחת תריס ארוכים (צילום בתאורה נמוכה), זום גבוה וכדומה.

אפקטים בצילום
מצלמות
עדשות
טיפים ועוד